Ви дали клятву Гіппократа на нескінченний славний бій…

16.06.2022-2

16.06.2022-3Щорічно у третю неділю червнязгідно з Указом Президента України "Про день медичного працівника" №281/94 від 3 червня 1994 року: "На підтримку ініціативи працівників установ і закладів охорони здоров'я України постановляю установити в Україні професійне свято працівників галузі охорони здоров'я – День медичного працівника, яке відзначати щорічно у третю неділю червня".

День медика – чудова нагода ще раз подякувати нашим лікарям, фельдшерам, медсестрам, акушерам, лаборантам, санітарам, всім, хто стоїть на сторожі людського здоров’я за їх сумлінну та невтомну працю, адже переоцінити величезну роль медиків неможливо.

Цю професію обирають за покликом душі, тільки людина з великим серцем здатна присвятити своє життя медицині, віддати всі свої знання та всі свої сили благородній справі – збереженню здоров’я та спасінню життя інших.

Цілодобова праця, мужність та стійкість, доброта та самовідданість медиків – запорука доброго здоров’я ще до моменту народження дитини і протягом усього життя людини.

16.06.2022-416.06.2022-5

Клятва Гіппократа — присяга, авторство якої приписують «батькові медицини» Гіппократу. 

Першим вчителем Гіппократа був його батько – лікар Геракліт. Але після смерті його батьків він покинув острів Кос, жив в Афінах, де продовжував свою освіту (одним із його вчителів був лікар Геродік).

В працях Гіппократа зустрічаються назви багатьох хвороб, які ввійшли в сучасну номенклатуру (наприклад, пневмонія, епілепсія, апоплексія та інші захворювання).

Побутує думка, що всі лікарі складають клятву Гіппократа й зобов'язані її дотримуватись, насправді, це не відповідає дійсності. Вітчизняні лікарі складають Клятву лікаря України.

Гіппократ проживав у IV–V ст до н. е. Вважається, що документ було створено у 5 столітті, проте місце знаходження оригіналу невідоме. Текст клятви Гіппократа було видозмінено та переписано.

Вітчизняна медицина має давню історію, багатовікові традиції та базується на міцному народному підґрунті. Перші згадки про лікарні та медиків Київської Русі віднайдені на сторінках знаменитої «Руської Правди», датованої ХІ ст. Саме в цьому збірнику стародавнього права в Київській державі згадується про притулки для інвалідів та хворих, які організовували при монастирях. В літописах є згадки про кілька таких лікарень.

Так, при Києво-Печерському монастирі функціонував безкоштовний притулок для хворих, де лікували хвороби та зцілювали рани. В стародавньому Переяславі ХІ ст. була відкрита «будова банна й лікувальна», де, як і в Києві, знаходив притулок та безкоштовну медичну допомогу знедолені та скалічені. Першими лікарями, як і в багатьох інших розвинених тогочасних державах, були ченці. Можливо, саме тому покровителем медиків вважається святий мученик Пантелеймон, який і сам за життя був лікарем. Однак і серед світського люду існувало багато цілителів: ремісників, що допомагали травмованим бабок-повитух, які допомагали жінкам при пологах знавців-травників, які готували зілля, що допомагало побороти хворобу і полегшити страждання.

У ті ж часи з’явились і перші військові медики. Допомагали вони зазвичай князю та його дружині. Характерною рисою медицини Київської держави є те, що лікарями ставали не лише чоловіки, а й жінки.

Лікарі намагаються врятувати життя іншим, часом жертвуючи власним часом. Їх присутність розслабляє, починаєш відчувати себе в безпеці. А ще вони хороші психологи, зрозуміють твою проблему і допоможуть впоратися з нею. Все це про людей у білих халатах.

Більшість світового медичного персоналу носить білі халати. Ви ніколи не замислювалися, чому саме халати і чому саме білого кольору?

До другої половини XIX століття у лікарів не було якоїсь особливої уніформи. Тільки під час серйозних операцій вони одягали фартух і рукавички. У давні часи лікарів впізнавали точно не по одягу. Тоді вони були справжніми героями свого часу, тому їх знали в обличчя.

16.06.2022-616.06.2022-7

16.06.2022-8Вперше про необхідність носити білі халати заговорив англійський лікар Джозеф Лістер. У нього була ціла теорія про антисептичні властивості цього предмета одягу. А на початку минулого століття, під час епідемії іспанки, теорія підтвердилася. Після цього носіння білих халатів стали впроваджувати практично повсюдно.

Ще один цікавий факт про білі халати. У минулому столітті по них судили про професіоналізм хірургів. Чим менше лікар бруднив кров’ю пацієнта свою уніформу під час операції, тим кращим спеціалістом він вважався.

Чому ж колір халата саме білий, а не темно-синій, жовто-сірий? Є така наука про колір, яка називається колориметрія.

Якщо вірити цій науці, то білий колір налаштовує людину на відвертість, самовіддачу, чистоту і повноту думок. А значить, він сприятливо впливає на пацієнтів. Крім того, люди в білих халатах викликають у пацієнтів набагато більше довіри.

Також, спираючись на статистичні дані, вчені довели, що білий халат підсилює концентрацію. Вдягаючи таку уніформу, лікарі роблять набагато менше помилок. А значить, цей колір допомагає рятувати людські життя!

16.06.2022-916.06.2022-10

  

  

 

      

Великої уваги заслуговують військові медики. Їх називають янголами-охоронцями. Саме від них залежить, чи вдасться врятувати пораненого бійця на передовій.

Вони не мають права на помилку та на розгубленість. Хоча самим часто доводиться рятувати захисників під ворожим вогнем.

Складу молитву тиху і святу,

Щоб в котрий раз подякувати Богу

За ласку і ту іскру золоту,

Що освітила всю мою дорогу.

Важку дорогу правди й доброти −

Безвіддане служіння медицині:

Крізь терни до зірок , крізь жах пройти,

Нести свій хрест любові до людини

І розпочати нелегкий двобій

За найдорожчий скарб − життя людини.

За вихід з розпачу, страждання, безнадій,

За подих до останньої хвилини.

І крок за кроком, і за миттю мить

Смерть відступає, і живе надія...

«Швидка» вперед, мов блискавка, летить

Наперекір знегодам і стихії.

Шановні медичні працівники!

Ви даруєте людям найдорожче – здоров’я, віру та надію. Низький уклін Вам за невтомну працю та щире і відкрите серце. Хай сторицею повертається до Вас добро, дароване людям.

Прийміть щирі вітання зі словами вдячності за Вашу благородну працю. Хай у Ваших домівках завжди панують щастя і мир. Міцного здоров’я, благополуччя і добра!

16.06.2022-11