(14 червня - Всесвітній день Донора крові)

Донор може подарувати ще один день народження,

ще одну ніч під зірками,13.06.2022-2

ще одне побачення,

ще одну хвилину сміху,

ще одну розмову один з одним,

ще один шанс …

Всесвітній День донорабув заснований в травні 2005 року в ході 58-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я, що проходила в Женеві. З тих пір було ухвалено проводити День донора щорічно 14 червня.

Ініціювали проведення 14 червня Всесвітнього Дня донора міжнародні організації: ВООЗ, Міжнародна федерація Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародна Федерація Організацій Донорів Крові і Міжнародне товариство з переливання крові. В рамках заходів Дня донора вони виступили з пропозицією добровільно і безкоштовно здавати кров на потреби тих, кому вона життєво необхідна.

Дата вибрана не випадково: 14 червня 1868 року народився Карл Ландштейнер, видатний австрійський і американський лікар, хімік, імунолог, інфекціоніст. Саме він став першим дослідником в галузі імуногематології та імунохімії, працював в галузі молекулярної і клітинної медицини і зробив важливе відкриття груп крові у людини, за що в 1930 році став Лауреатом Нобелівської премії у галузі медицини та фізіології. Відкриття доктора Ландштейнера дозволило зробити переливання крові звичайною медичною практикою, яка рятує людям життя.

Цікаво, що поняття "донор" (donare)в перекладі з латинської означає "дарувати".Це дуже символічно, адже дійсно, віддаючи свою кров, донор не просто дарує її іншим людям, але ще і дарує реальний шанс на здоров'я і на збереження життя.

13.06.2022-3

13.06.2022-4Мільйони людей зобов'язані своїм життям тим, кого вони ніколи не бачили - донорам, що добровільно здають кров.

Переливання крові та її препаратів дозволяє щорічно рятувати мільйони людських життів. З її допомогою можна продовжити життя і поліпшити його якість для пацієнтів зі станами, що становлять загрозу для життя, проводити складні медичні процедури і хірургічні операції. Однак у багатьох країнах попит перевищує пропозицію, і служби крові стикаються зі складним завданням - забезпечити достатні запаси безпечної крові належної якості.

Жодна медицина світу не може існувати без служби крові. Світова практика свідчить, що для забезпечення донорською кров'ю та її компонентами, необхідно, щоб на 1000 населення припадало 30-40 донацій на рік.

Донорська кров, її компоненти та препарати вкрай необхідні при проведенні різноманітних хірургічних та акушерсько-гінекологічних втручань, хіміотерапії, лікування інфекційних захворювань, гемофілії та в повному обсязі гематологічних захворювань. Особливо вони потрібні хірургам, які працюють в екстремальних ситуаціях, коли необхідна велика кількість крові, плазми крові та її компонентів, в умовах проведення бойових дій.

13.06.2022-5На жаль, донорство у нашій країні, як правило, стало проблемою хворих та лікарів, а не справою суспільства. Населення недостатньо обізнане у питанні донорства крові у зв’язку з недостатнім висвітленням цієї проблеми.

Про гостру потребу донорської крові більшості нашого населення стає відомо лише тоді, коли біда стукає в двері їх дому — близька людина потрапляє на операційний стіл, у дружини тяжкі пологи, дитині необхідна багаторазова гемотрансфузія.

Відповідно до Закону України «Про донорство крові та її компонентів» донором може бути здорова людина віком від 18 років. Основною і найбільш повноцінною групою донорів є особи вікової категорії від 20 до 40 років, кровотворна система яких здатна швидко поновлювати крововтрату, а серцево-судинна, нервова, гормональна системи сформовані та стабільні.

Донорами можуть бути особи різних професій. Не виявлено різниці між кроводачами донорів розумової та фізичної праці. З метою адаптації організму до крововтрати чинним Законом України передбачено звільнення донора від роботи в день кроводачі і на наступний день після неї зі збереженням середньомісячної заробітної плати.

Існують різні види донорства – донорство цільної крові і донорство компонентів. Чоловіки можуть здавати цільну кров не більше 5 разів на рік, жінки – не більше 4 разів на рік.

13.06.2022-6Військові реалії сьогодення наклали відбиток на усі сфери нашого життя. Під час активних бойових дій внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну питання донорства крові та її компонентів стає ще актуальнішим.

Всім тим, хто захищає цілісність України на кордонах та розбудовує нашу державу в цей нелегкий час, щира вдячність і подяка.

Миру нам всім, любові і добра!

Твоя краплина для когось є морем,

І донор – справді велика людина.

Твій гідний вчинок врятує від горя,

Сім’ю велику й маленьку родину…

Усіх я закликаю: кров не проливати.

А краще для життя запропонувати віддати,

Бо в словах класика є істина, як криця,

Бо людська кров є кров, а не водиця.