06.05.2022jpg106.05.2022jpg206.05.2022jpg306.05.2022jpg4

День матері Україна традиційно відзначає у другу неділю травня. Відбувається це згідно з Указом президента України від 10 травня 1999 року № 489/99.

День матері в Україні у 2022 році припадає на неділю, 8 травня. Цей день має міжнародний статус і святкується в десятках країн світу.  

06.05.2022jpg5Традиція святкувати День матері прийшла до нас із США. Саме там 8 травня 1914 року його офіційно відзначили вперше.

Проте перші згадки про цей день з’явилися набагато раніше. Схоже свято існувало у древніх греків – це був день ушанування богині Реї, матері всіх богів. А у стародавньому Римі відзначали день богині-матері Кібели. Святкування тривало три дні у березні. Кельти вшановували богиню Бріджит – войовничу жінку, яка поєднала в собі тендітність і неймовірну силу.

Британці ще з XVII століття влаштовували «Материнську неділю». Це була четверта неділя посту, під час якої вшановували матерів. У вікторіанські часи діти з бідних родин часто працювали далеко від дому. Лише один раз на рік їх відпускали додому на один день, тож вони намагалися принести своїм мамам чи бабусям маленькі подарунки, щось на кшталт букета квітів. Цікаво, що з тих часів і до сьогодні заведено у цей день дарувати британським мамам тортик, прикрашений 12 кульками марципанів.

06.05.2022jpg6

У 1907 році естафету перейняла Анна Джарвіс. Передчасна смерть її матері стала для жінки справжньою трагедією. Вона вважала, що не змогла повною мірою віддячити мамі й висловити їй свою любов. У пам’ять про неї Анна намагалася переконати державних чиновників запровадити свято для всіх матерів. Вона писала листи до всіх конгресменів, сенаторів і публічних осіб, державних установ та законодавчих органів. У цьому її підтримало багато жінок. І їй таки пощастило – 1910 року штат Вірджинія першим офіційно відсвяткував День матері. А через 4 роки тодішній президент Вудро Вільсон погодився відзначати цей день кожної другої неділі травня. Сьогодні в США заведено носити в цей день на одязі гвоздику: якщо вона будь-якого кольору, крім білого, – мати жива, якщо біла – то це вшанування померлих матерів. Таку ж традицію перейняли австралійці.

Згодом, після закінчення Першої світової війни, традиція розповсюдилася й по інших країнах. Першою свято підтримала Швейцарія. Ще близько 30 країн обрали для цього дня інші дати: норвежці святкують День матері у лютому, вірменці – у квітні, білоруси, аргентинці та індійці – у жовтні, іспанці та португальці – у грудні. І кожна з країн святкує його по-різному.

06.05.2022jpg7В Україні офіційно День матері почали святкувати з 1999 року. Саме тоді було постановлено вітати наших матусь у другу неділю травня.

Але ідея виникла набагато раніше. У 1928 році Союз українок Канади вирішив вшанувати мам. Отже, перший День матері святкували українці з діаспори. Однак уже наступного року дійство відбулося у Львові, і знову ініціатором стала жінка – редакторка тижневика «Жіноча доля» Олена Кисилевська. Того ж року Союз українок посприяв поширенню свята по всій західній Україні. Під їхнім патронатом різноманітні молодіжні та культурні організації влаштовували гучні заходи, аби вшанувати рідних матусь.

Чому мами заслужили на таке особливе ставлення – очевидно. Але на державному рівні символізм свята набуває глобальніших обрисів. Держава, чи то народ, вбачає в матері берегиню роду, спадщини, культурних цінностей, традицій і звичаїв, які вона передає своїм дітям. В їхніх руках – продовження роду та виховання достойних членів суспільства. Крім того, українські мами – справжні захисниці! Не має такого роду чи виду військ у Збройних Силах України, де б не проходили військову службу жінки.

Цікаво, що День матері відзначають не тільки на державному рівні, а й на релігійному. Напевно, травень не випадково обрали для цього свята – це місяць Пречистої Діви Марії, до якої ще українські козаки та князі звертались за допомогою та заступництвом. Навіть для древніх слов’ян цей місяць був особливим: вони вважали, що природа-мати пишно одягає свою дочку-землю квітами та зеленню, щоб та дарувала людям життя.

День матері – це день, коли ми можемо подякувати нашим мамам за все те добре, що вони для нас зробили, за їхні самопожертву та любов. 

06.05.2022jpg806.05.2022jpg9

Національні Збройні сили України – міцний фундамент незалежної, суверенної Української держави. Військовослужбовці наших збройних сил показують свою міць та здатність відстоювати незалежність нашої країни. Довели усьому світу, що український народ і Україна не була й не буде легкою здобиччю.

Військовослужбовці є прикладом незламності духу, мужності, витримки, повної самовіддачі та віри у світле європейське майбутнє.

"Напевно, немає у світі людини, яка турбується та переживає за тебе, більше ніж мама. Хоча ти вже й дорослий чоловік, який навчений щодня виконувати найтяжчі завдання. Мама завжди перепитає, чи добре ти спав, чи їв, чи безпечно тобі зараз. Усі ці запитання йдуть від її люблячого серця. Тому ми з побратимами вітаємо, як своїх, так і всіх матерів українських військових, усіх українок з Днем матері. Дякуємо вам за турботу та за ваші молитви. В нас все добре - вже скоро ми повернемось додому з перемогою!"- говорять захисники України.

Матері

Жди мене, мамо, у кожну хвилину,

В час, коли край бороню.

Доки ти ждатимеш — я не загину,

Вийду живим з-під вогню.

Жди, хоч недоля нас тяжко карає,

Жди у терпінні, в сльозах,—

Я крізь розлуку і відстань безкраю

Лину до тебе, як птах.

Жди серед ночі — до самого рана,

Жди — чи зима, чи весна,—

Може, якраз я прилину й неждано

Стукну у шибку вікна.

Жди ненастанно — у дощ і в погоду,

Жди в буревій і в жару.

Я повернуся до рідного роду

Й сльози тобі обітру.

Жди, моя рідна, єдина матуся,

Жди з-під землі й з-під води,

І з Перемогою я повернуся!

Тільки ти жди мене, жди!

Іван Гнатюк