tkr03tkr04

День української хустки - неофіційне свято, яке відзначається щорічно 7 грудня з 2019 року. З ініціативою щодо впровадження «Всесвітнього дня української хустки» виступили депутатки різних рівнів Вінниччини, а також народні обраниці, артистки театру і кіно, представниці Клубу Успішних Жінок України.

Головна мета свята - демонстрування зв’язку поколінь українських жінок. Ця подія покликана об'єднати жінок різного фаху, віку та національності зі спільною метою зберігати та відновлювати українські традиції

І хоч це свято ще дуже молоде, проте завдяки діаспорі, воно одразу ж набуло статусу Всесвітнього. День хустки відзначають громади декількох країн, зокрема Іспанії, Канади та США. Історично хустка прийшла на заміну обрусу (квадратна тканина, якою вкривали голову та не зав`язували) і намітці (прямокутне полотнище із орнаментом по коротких сторонах), хоча дуже часто можна зустріти їх поєднання. Цікаво, що «правильна» українська хустка мала біле тло, а от кольорові варіації мають турецьке коріння.

З давніх-давен хустка для українців була символом жіночності, вірності й кохання, а також оберегом. Дівчата та жінки носили її протягом усього року. При цьому хустина була обов'язковим головним убором заміжньої жінки.

Також хустка була маркером соціального стану жінки: молодиці носили білі або яскраві хустки, старші жінки – темні, вдови – чорні. Водночас хустина свідчила й про рівень достатку родини, адже заможні жінки носили хустки із дорогих тканин, бідні – із дешевших.

Хустину використовували й у різних обрядах, зокрема весільних. Найпопулярніший – покриття голови нареченої хусткою.

Це символізувало вихід із дівоцтва та початок заміжнього життя. Ця традиція збереглася в Україні й донині.

Способів носити та пов’язувати хустку, певно не менше, ніж її регіональних назв. Дуже хотілося б, щоб усі ці техніки не просто збереглися, а й набули такого ж шанобливого ставлення. Хустина має усі шанси перейти від статусу «елемент народного костюму» до «маст-хев» сучасного гардеробу. Яскраві хустки поступово завойовують прихильність не тільки українок, а й модниць всього світу. А, отже, українське вкотре стає світовим трендом.

Хустка - це символ нашого народу, вона оберіг, що символізує любов та свободу, вірність традиціям і патріотизм. Свято української хустки сприяє збереженню та відродженню українських традицій. Відроджуємо, поважаємо та пропагуємо наші українські традиції - це генетичний скарб нашого народу. Традиції – це наше минуле і майбутнє! Бережімо їх!

tkr05