12 травня – Міжнародний день медичної сестри

(На допомогу куратору групи)

1me

Кожна професія висуває певні вимоги до людини, але, мабуть, тільки професія медика накладає настільки високі та специфічні обов’язки на фахівця, передбачає високу відповідальність за надану ним допомогу пацієнтам. Медичним працівникам люди довіряють найдорожче - здоров’я і2me життя, своє і своїх близьких, і тому очікують від них повної самовіддачі.

Всі медики сивіють дуже рано.

Чужа біда ляга на скроні снігом.

І кожний ненароджений світанок

Карбується в серцях незримим слідом.

Всі медики старіють дуже рано.

Не зморшки поорали їм чоло –

Безсонні ночі,хворих біль і рани,

Гіркі невдачі. Все в житті було.

Як смолоскипи їх серця палають.

Тепло і світло людям віддають.

Не вірте! Медики не помирають!

Вони в серцях врятованих живуть.

3me

Образ медичного працівника почав формуватися ще в глибоку давнину і вирішальний вплив на це зробили праці видатного лікаря древньої Еллади – Гіппократа, який вважав, що «особа, яка вирішила присвятити себе медицині, повинна володіти такими якостями: безкорисливістю, скромністю, цнотливістю, здоровим глуздом, холоднокровністю…».

У давні часи лікар не займався цілительською діяльністю на самоті: у нього завжди були помічники, які в більш пізній період (десь у VIII ст.) сформувалися в когорту сестер милосердя.4me

Основоположник наукової сестринської справи Флорес Найтінгейл (1820-1910) в книзі «Як потрібно доглядати за хворими» писала про те, що головне мистецтво доглядальниці полягає в умінні відразу відгадати бажання хворого, не чекаючи поки він їх висловить.

Флоренс Найтінгейл, надзвичайно освічена на той час жінка, у 1860 р. відкрила школу, яка не підпорядковувалася лікарні, а була автономним світським навчальним закладом. Підготовка медичних сестер складалася з однорічного навчання і двох- трьохрічного практикування в 5meгоспіталях. Реформа Флоренс Найтінгейл привела до того, що професію медичної сестри визнали у суспільстві. Саме цю дату ВООЗ (1860) вважає днем народження нової професії – медична сестра.

Як будь-який вид професійної діяльності, робота медичної сестри стала набувати специфічних рис, які поступово все більше відрізняли її від функції суто «помічника» лікаря. Зокрема, у США в 1973 році з’явилося поняття «сестринський діагноз», під яким розуміли оцінку ставлення хворого до свого стану, здоров’я, хвороби (уточнимо: лікарський діагноз спрямований на виявлення порушень у здоров’ї, відхилень їх від норми).

Найважливішими завданнями професійної діяльності медсестри є: комплексний всебічний догляд за пацієнтами і полегшення їхніх страждань; збереження здоров’я і реабілітація; сприяння зміцненню здоров’я та профілактика захворювань.

6me

Ти – свідок горя, і печалі, і краси.

Ти – свідок болю, щастя і утрати.

Сестра медична – помічниця для душі,

Ця скромна дівчинка у білому халаті.

Буває, що вклонився б цілий світ

Нікому більше, лиш тобі сестричко.

І милосердя дух повіє вмить,

Як вітерець, що розплете косички.

А ніч безсонна,

Ой, яка ж тяжка!

Покрита болеем і людським стражданням.

Та поруч з хворим завжди медсестра –

Людина, що дарує сподівання.

А руки має чисті і м’які

І добре серце. Сестро милосердя,

Твоя робота – подвиг і в красі

Оціниться усе твоє усердя.

Ти ж довела, що справжня медсестра.

Уся в роботі,спокій тільки сниться.

Тож і нехай повік не висиха

Душі твоєї чистая криниця.

7me

Професійний обов’язок медичної сестри спрямований не лише на формування високих професійних та моральних якостей, розвиток індивідуальної свідомості медичної сестри, але і на процес спілкування, розуміння проблем пацієнта.

Сучасна медична сестра повинна володіти глибокими знаннями з клінічної фармакології, тому що стандарти та протоколи лікування тієї чи іншої хвороби пропонують значний арсенал лікарських засобів.

Працюючи з лікарськими засобами, медична сестра повинна пам’ятати правило восьми «правильно»: «правильний» пацієнт, тобто саме той пацієнт, кому прописано даний препарат; «правильний» лікарський засіб, тобто саме цей препарат потрібно вводити даному пацієнтові; «правильна» доза, яку необхідно перед введенням ще раз перевірити в листку призначень, у формі випуску та подумати, чи не помилився лікар, особливо у дитячій практиці; «правильний» шлях введення; «правильний» час введення; «правильна» причина введення (стан пацієнта, хвороба); «правильний» запис в листку призначень; «правильний», тобто терапевтичний ефект препарату.8me

Також важливо вміти спілкуватися і слухати пацієнта, спостерігати за ним, щоб своєчасно виявити небажані ефекти лікарського засобу та попередити лікаря.

Етичною основою професійної діяльності медичної сестри є гуманність і милосердя.

Не просто зараз жити в світі

Де є байдужість,черствість,зло.

Ви ж – наша гордість, медсестрички,

Несете віру і тепло.

І білосніжнії халати

Ви недаремно одягли:

Життям наповнили палати,

Надію хворому дали.

І вдячність вам за це велика –

Було і буде так весь час.

Здоров’я людям дарувати –

Ця істина одна у вас.

9me

Медичні сестри – це найбільший загін фахівців охорони здоров’я будь-якої країни. У Європі працює більше 5 млн. медсестер, з них близько 330 тис. – в Україні. Згідно з сучасною компетенцією розвитку сестринської справи, медична сестра повинна бути висококваліфікованим фахівцем – партнером лікаря і пацієнта, здатним до самостійної роботи у складі єдиної команди. На сучасному етапі, та ще і в умовах пандемії COVIDа-19, системі охорони здоров’я потрібна не просто медична сестра, а професіонал своєї справи. Реформа медсестринства передбачає підготовку фахівця нового типу. Медсестра повинна володіти клінічним мисленням, уміти орієнтуватися у характері патологічних змін в організмі, правильно вибирати тактику при наданні екстреної медичної долікарської допомоги, досконало володіти технікою сестринських маніпуляцій.

10me

ДОРОГІ МЕДИЧНІ СЕСТРИ!

З нагоди Вашого професійного свята – Міжнародного дня медичної сестри прийміть щирі вітання та безмежну вдячність за Ваші чуйні серця, врятовані життя, за повернуте здоров’я Ваших пацієнтів!

Протягом тисячоліть люди, які рятують від хвороб і гоять рани, користуються постійною любов’ю та повагою.

Ваші талановиті руки дарують людям радість життя, вселяють віру в зцілення.

Хай усе хороше, зроблене з душею та натхненням, повертається до Вас сторицею! Нехай кожна мить життя радує своєю неповторністю! Хай вдячність Ваших пацієнтів несе Вам здоров’я, щастя,благополуччя,задоволення зробленим!

11me

Зі святом Вас! Щастя Вам і добра! І нехай клятва Гіппократа ніколи не буде обтяжливим обов’язком, лише приємною місією!

Складу молитву тиху і святу,

Щоб в котрий раз подякувати Богу

За ласку ту і іскру золоту,

Що освітляє всю вашу дорогу –

Важку дорогу правди й доброти –

Безвіддане служіння медицині:

Крізь тернии до зірок,крізь жах пройти –

Ведеться з давніх так часів й понині.

І знову нелегкий двобій

За найцінніший скарб – життя людини,

За вихід з розпачу,страждання,безнадій,

За подих до останньої хвилини.