tu01(На допомогу куратору групи)

24 березня – Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз. Він відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я в день, коли у 1882tu02 році Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу, що стало першим кроком на шляху становлення діагностування та лікування хвороби.

tu03Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз встановлений в Україні «…з метою активізації діяльності щодо запобігання виникненню і поширенню захворювання на туберкульоз, враховуючи рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я та на підтримку ініціативи громадського руху «Українці проти туберкульозу…» згідно з Указом Президента України «Про Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз» від 22 березня 2002 р. №290/2002.tu04

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу (Mykobacterium tuberculosis). Найчастіше цього збудника називають бацилою або паличкою Коха.

tu05Туберкульоз передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. У більшості випадків вражає легені, але захворювання може виникнути у будь-якому органі, наприклад, нирках, хребті, мозку, лімфатичних вузлах, кишківнику, шкірі, статевих органах тощо.tu06

Туберкульозом заражаються при вдиханні повітря, в якому є збудник захворювання – мікобактерія туберкульозу.

Цей мікроорганізм є стійким до навколишнього середовища. Мікобактерія туберкульозу не боїться низьких температур і нетривалого впливу високих температур. Вона довго зберігається у навколишньому середовищі: у пилу, ґрунті, снігу, льоді. Здатна легко потрапляти в організм людини, проте частіше не викликає захворювання, а вступає в «мирні» відносини з імунною системою, яка контролює її перебування в організмі. У «мирних» стосунках з людиною паличка Коха знаходиться в «сплячому» стані в організмах більшості інфікованих осіб, проте захворювання не розвивається протягом життя. Лише у 10% осіб, які інфікувалися паличкою Коха, розвивається захворювання.

Це, насамперед, особи з ослабленою імунною системою внаслідок різних захворювань. В першу чергу, ВІЛ-інфіковані, а також люди з іншими захворюваннями, що значно ослаблюють імунітет: цукровий діабет, захворювання, при яких людина повинна приймати препарати, що пригнічують імунну систему. Крім зазначених категорій осіб, які мають підвищений ризик до цієї хвороби, на туберкульоз можуть захворіти ті, в кого імунна система зазнала ослаблення через надмірне перевантаження і виснаження організму. Такі стани бувають при перевтомі, надмірній праці і постійних стресових ситуаціях, поганому харчуванні, зловживанні алкоголем, наркотиками, тютюном тощо.

tu07На туберкульоз можуть захворіти навіть особи з міцним імунітетом у разі масивного потрапляння збудника захворювання в організм. Такі ситуації зазвичай виникають під час близького контакту з хворою на активний туберкульоз людиною через кашель, чхання, під час розмови або потрапляння в організм великої кількості повітря, зараженого мікобактерією туберкульозу. Зараження може відбутися в закритих приміщеннях, що погано провітрюються, де перебуває або перебувала хвора на туберкульоз людина, у громадському транспорті, в магазині, кінотеатрі та будь-яких громадських приміщеннях з великим скупченням людей.tu08

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила в легені, починає розмножуватися там або в інших органах, а імунна система намагається зупинити або сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання і в неї спостерігається:

tu09-                     кашель, що триває понад 2-3 тижні;

-                     рясне потовиділення вночі;

-                     слабкість;

-                     безпричинна втрата ваги;

-                     підвищення температури тіла до 37 і більше градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень;

-                     у деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка.tu10

Туберкульоз виліковний! Тому за наявності хоча б декількох із перерахованих симптомів, ви маєте звернутися до дільничного лікаря за місцем проживання для обстеження на туберкульоз.