10 жовтня, починаючи з 1992 року, за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я, відзначається Всесвітній день психічного здоров'я (World Mental Health Day). Він існує для того, щоб привернути увагу до проблем психічного здоров’я у світі, з метою підвищення рівня інформованості людей, мобілізації зусиль на підтримку та зміцнення психічного здоров'я, а також профілактики та лікування психічних розладів.

Психічне здоров’я характеризується не тільки відсутністю психічних хвороб та здатністю свідомо регулювати свою поведінку та діяльність, це стан душевного благополуччя, при якому людина може реалізувати свій власний потенціал, впоратися зі звичайними життєвими стресами, продуктивно навчатися, працювати та вносити суттєвий вклад в життя свого оточення.

На психічне здоров’я людини впливають такі фактори, як нездоровий спосіб життя, спадковість, соматичні захворювання, інформаційне та емоційне перевантаження, конфлікти, побутові проблеми, тривалі стресові ситуації, порушення прав людини тощо.

Існують наступні критерії психологічно здорової людини:

• дотримання здорового способу життя;

прийняття себе як людини, гідної поваги:

прийняття своєї індивідуальності;

уміння підтримувати позитивні, теплі, довірчі відносини з іншими людьми;

розуміння своїх можливостей, здібностей та правильна їх оцінка без очікування похвали;

розуміння власних почуттів, емоцій та вміння правильно їх виражати;

наявність мети і сенсу життя, а також діяльність, спрямована на досягнення цієї мети;

розвиток власного потенціалу та відкритість новому досвіду.

Перераховані фактори більш повно реалізуються при інтелектуальній насиченості життя, творчій праці та сімейному благополуччю.

Способи покращення психічного здоров’я:

1. Спілкуйтеся з іншими людьми

Добрі відносини з оточенням важливі для вашого психічного здоров’я, адже вони допомагають розвинути почуття приналежності до групи, дають можливість поділитися позитивним досвідом з іншими та відчути емоційну підтримку. Спілкуйтеся з друзями, сім’єю, однодумцями. Обмінюйтеся думками та підтримуйте один одного - це допомагає відчувати себе в тонусі та зберігати життєві сили.

2. Будьте фізично активними

Регулярна фізична активність пов’язана з нижчим рівнем депресії і тривожності, підвищенням самооцінки та гарним настроєм. Це не обов’язково має бути інтенсивне тренування - можна просто прогулятися на свіжому повітрі з друзями чи рідними. Під час прогулянки знижується рівень гормону стресу (кортизолу), ми відчуваємо піднесений настрій та отримуємо більше задоволення від життя, також це сприяє покращенню якості сну та будете почувати себе більш розслаблено.

3. Продовжуйте вчитися

Дослідження показують, що освоєння нових знань, вмінь та навичок поліпшує психічний стан завдяки підвищенню впевненості в собі черезрозвиток цілеспрямованості. Навіть якщо відчуваєте, що у вас недостатньо часу, існує багато різних способів додати нові знання у своє життя. Наприклад, можна спробувати приготувати щось нове та корисне, поліпшити навички презентації, удосконалюючи свої вміння або спробувати нові види діяльності (вести блог, займатися новим видом спорту, вчитися малювати).

4. Допомагайте іншим

Науковці виявили, що доброта й щедрість можуть допомогти поліпшити ваш психічний стан завдяки створенню позитивних емоцій та відчуття важливості. Коли ми робимо добрі справи, у нас покращується настрій, збільшуються самооцінка, рівень емпатії та співчуття. Це знижує артеріальний тиск і рівень кортизолу, сприяє зменшенню стресової напруги.

5. Уважно ставтеся до своїх думок, емоцій та поведінки

Усвідомлення допомагає краще розуміти власні думки та емоції, тривогу чи переживання, поліпшити ставлення до життя й підхід до розв’язання проблем. Намагайтеся дослухатися до свого тіла, бажань та процесів свого внутрішнього світу, адже це підвищує здатність планувати діяльність, позитивно ставитися до себе і, як наслідок, - мати високий рівень емпатії та самоприйняття.

В житті кожної людини можуть відбутися психологічні проблеми і всі люди час від часу потребують підтримки, участі, співчуття, тому не соромтеся звертатися за допомогою до фахівців - ви отримаєте індивідуальну, конфіденційну допомогу.

Бережіть себе та своє психічне здоров`я! Це є запорукою щасливого життя і довголіття!