Всесвітній день медичної сестри недарма відзначається 12 травня. Цього дня 1820 року народилася Флоренс Найтінгейл, яку по праву вважають засновницею медсестринства у його сучасному вигляді.

Якось дівчина відвідала один із притулків для хворих бідняків на околиці Лондона, так званий «робочий будинок», і вжахнулася від побаченого. Хворі лежали по троє-четверо на одному ліжку, точніше, на матраці з брудної соломи, заразних не відокремлювали від незаразних – лікарі бачили в них тільки піддослідних для медичної практики. Лікували лише тих, хто міг заплатити гроші. Щодо доглядальниць, то в ті часи таку роботу виконували здебільшого «занепалі жінки», тобто п’янички, колишні повії, безробітні, що не знайшли свого місця у суспільстві. Догляд полягав у тому, що ці жінки просто сиділи біля хворого, оскільки більше нічого не вміли робити.

Саме тоді юна Флоренс вирішила, що неодмінно стане сестрою милосердя. Вона категорично й рішуче оголосила батькам, що збирається піти доглядальницею в лікарню для незаможних.

Наступні кілька років свого життя Флоренс присвятила важливій, на її погляд, справі: розробці власного методу догляду за хворими з мінімальною витратою засобів і максимальним ефектом. Метод цей був на диво простий – дотримання чистоти в палатах, регулярне провітрювання приміщень, правильний режим харчування, повний карантин для хворих на інфекційні недуги й уважне ставлення до хворих.

10.05.2022jpg1Розпочалася Кримська війна (1853 р.), яка стала справжнім трампліном для розвитку сестринської справи. Флоренс Найтінгейл та 38 її однодумців пропонують свою допомогу в польових шпиталях. Спочатку в Туреччині, а потім і безпосередньо в Криму вона фактично з нуля організовує догляд за післяопераційними хворими. Гігієна, санітарія, плановий прийом ліків — усе, що сьогодні нам здається природним у медичному догляді, на той момент було воістину революційним нововведенням. Саме Флоренс Найтінгейл спало на думку виварювати бинти, щоб повторно їх використовувати, прибирати в палатах, мити поранених, поповнювати їх раціон харчування поживними та корисними стравами.

«Леді з лампою» — так її називали поранені британські солдати, бо здавалося, що вона ніколи не спала, постійно була на ногах і вдень та вночі робила обходи хворих.

Під час війни Найтінгейл вдалося зібрати за підпискою досить значну суму грошей, на які в 1860 році була організована перша у світі школа сестер милосердя . Це була перша у світовій історії школа медичних сестер як автономний світський навчальний заклад із власними фондами та керівною радою, а не як підструктура лікарні.

Жінка, яка народилася майже два століття тому, першою збагнула необхідність реформи в медичній освіті, без якої прогрес у лікуванні хворих може бути зведений нанівець. Саме Флоренс Найтінгейл перша заявила, що сестринська справа має бути незалежною, самостійною і почесною професією, суміжною з медичною, а не підпорядкованою їй. Сьогодні ім’я Флоренс Найтінгейл стало символом сестринського догляду, а її заслуги в організації сучасної медицини визнані в усьому світі.

«Синдром хронічної втоми» сучасна медицина також називає «синдромом Флоренс Найтінгейл», адже сама жінка страждала від нього протягом усього життя.

10.05.2022jpg2Складно собі уявити нашу медицину без медичної сестри. Це одна з найгуманніших і найсвятіших професій нашого часу, так як здоров’я людини, її життя – головні цінності для кожного. Саме медсестри виконують усі призначення лікаря; їх небайдуже слово відіграє значну роль у процесі видужання пацієнта. За даними статистики на плечі медичних сестер лягає близько 80 % всього догляду за хворими.

…В халаті чистім, як погожа днина,

Струнка, статечна, ніжна, осяйна

Зайшла в палату Медсестра. Людина!

А разом з нею – радість і весна.

10.05.2022jpg3Співчуття, милосердя, професійний сестринський догляд — основа професії медичної сестри. Вона є обличчям кожного лікувального закладу, саме вона перебуває поряд з хворим, підбадьорює їх та допомагає. Нині в нашій країні професія медичної сестри набуває нових висот, нового розвитку.

Медсестра має спеціальну медичну освіту для виконання вказівок та приписання лікаря, у його відсутність зобов'язана надати медичну допомогу хворому або потерпілому в загрозливому для життя стані.

Сестри милосердя гоять рани, дарують радість життя, вселяють віру у зцілення, спасають поранених на війні. Медичні сестри не бояться, а ні інфікування, а ні травмування, а ні безсонних ночей. Вони милосердні до болі і страждання пацієнтів.

Головне в роботі медичної сестри – можливість і бажання щодня допомагати людям одужувати. Навзаєм медичним сестрам дарують любов і шану, повагу та безмежну вдячність за доброту, чуйність, за повернуте здоров’я й врятоване життя.

Шановні колеги та майбутні медичні сестри!

Вітаємо вас з професійним святом – Міжнародним днем медичної сестри!

10.05.2022jpg4Ви належите до тих людей, які за покликом душі і щирого серця обрали своєю професією – служіння людям!

Хай збуваються ваші мрії, хай життя буде заповнене добром. Міцного здоров’я, безмежного щастя, родинного затишку, мирного неба над головою та успіхів у благородній справі!

Сестричка в білому халаті,

В моїй уяві ти свята!

І не від віку, не від статі

Твоя залежить чистота.

Свідомість, чуйність особиста

Тобі краси не надає

Якщо у тебе совість чиста

І хист до фаху свого є,

Якщо о півночі, в морози,

В рахунок власного часу

Ти йдеш туди, де людські сльози

Я бачу в тім твою красу.

І, сподіваюсь, що з роками

Ти не зазнаєш каяття,

За дні, проведені між нами

В невтомній битві за життя!